Atmosfer Kontrol

Atmosfer Kontrol, oksijeni azaltarak ve karbondioksiti arttırarak solunumun doğal etkilerini kullanma işlemidir.

Atmosfer Kontrol Nedir?

Zararlıların çoğu oksijen olmadan veya yüksek (>%30) karbondioksit koşulları altında yaşayamazlar. Ürünlerin bu tür kontrollü atmosfer işlemleri, daha düşük sıcaklıklarda (<15 derece) birkaç hafta sürebilir.

Kuru tanenin (<% 13 nem içeriği) yaklaşık 25 ° C’de karbondioksit ile tam olarak yok edilmesi için tipik bir program, en az 15 gün boyunca havada% 35 (v / v) karbondioksitin üzerinde bir konsantrasyondur. Bu atmosferler aşağıdakilerden biri tarafından oluşturulabilir:

  • Saf karbondioksit veya nitrojen veya hidrokarbon yanmasının düşük oksijen egzozlarının eklenmesi veya
  • Oksijeni azaltmak ve karbondioksiti arttırmak (Hermetik depolama) için solunumun doğal etkilerini (tahıl, küf veya böcekler yoluyla) kullanmak.

Yöntem, en yaygın olarak , değişen atmosferik koşullar ve düşük sıcaklık kombinasyonunun, yalnızca yavaş bir kalite kaybı ile uzun süreli depolamaya izin verdiği elma ve armutlarda kullanılır.

Sebze ve meyvelerin uzun süreli depolanması, olgunlaşma ve yaşlanma süreçlerinin engellenmesini, böylece lezzet ve kalitenin korunmasını içerir. Soğutucu hücrede oksijen seviyesi azaltılarak ve karbondioksit ve nitrojen seviyesi artırılarak olgunlaşma geciktirilir, böylece solunum azalır.

Normal atmosfer yaklaşık % 78 nitrojen, % 21 oksijen, % 0,3 karbondioksit ve daha küçük miktarlarda diğer bazı gazlardan oluşur. Kontrollü atmosferde oksijen, meyvelerin ürettiği nitrojen ve biraz karbondioksit ile değiştirilerek % 1.5-2’ye düşürülür.

Bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak için bize ulaşın!

English Turkish