Makinelerde Temizlik

Popülasyonun en çok oluştuğu yerler üretim esnasında çok sık kirlenen ve toz kaçaklarıyla yuva oluşumuna müsait olan makine bölümleridir.

Makine Temizlikleri

Popülasyonun en çok oluştuğu yerler üretim esnasında çok sık kirlenen ve toz kaçaklarıyla yuva oluşumuna müsait olan makine bölümleridir. Bu gibi riskleri ortadan kaldırmak için makinelerde bazı periyodik temizlikler planlanmıştır. Bu temizlikler şöyledir;

Vardiya Temizlikleri;

Her vardiya başında Vardiya Temizlik Formu dahilinde makine ekibinin koordine olarak sorumlu oldukları alanlarında yapacakları temizliklerdir. Bu temizlikler ile o bölgedeki olası popülasyon artışı önlemiş olur.

Shut-Down Temizlikleri;

Makinelerin herhangi bir sebeple kapanması durumunda kapalı kaldığı süre boyunca böceklenmeyi önleme amaçlı makine ekibinin koordinasyonu ile Shut-down temizlik formu dahilinde yapılan temizliklerdir. Bu temizlik ile popülasyon riski azalarak beetle temizliği işlemlerinde başarı oranı artacaktır.

Uzun Duruş Temizlikleri;

Belli bir süre kapalı kalacak olan makineler için vardiya ve shut-down temizliklerine ilave olarak hazırlanmış maddelerden oluşan Uzun Duruş Temizlik formu ile makine ekibi tarafından yapılan temizliklerdir. Amaç makineyi en iyi şekilde temizleyerek olası popülasyon riskini ortadan kaldırmaktır.

Beetle Temizlikleri;

Çalışan veya duran makinalarda tüm periyodik temizlikler yapılmasına rağmen aylık periyotlarda özel olarak hazırlanmış Beetle Temizlik Formlarıyla yapılan temizliklerdir.

Makine Temizliği

Bu temizliklerde amaç periyodik temizliklerin haricinde popülasyonun oluşabileceği yerleri doğru hazırlanmış temizlik formları kılavuzluğunda uygun ekip ve ekipmanlarla uygun sürede temizleyerek o bölgedeki böcek popülasyonunu ortadan kaldırmaktır.

İyi bir organizasyon yapılmadan sistemdeki aksaklıklardan dolayı meydana gelebilecek riskler aşağıda resmedilmiştir.

Ürünlerde Tütün Böceği

Popülasyonun Artmaya Başlaması

Kontrolden Çıkmış Popülasyon

Makinelerdeki Tütün Böceği Popülasyonu Oluşumu

 

Popülasyonu bu boyutlara gelmeden   profesyonel ekip ve ekipmanlarla yapılan sistematik mücadele Tütün böceğini sorun olmaktan çıkaracaktır.

Bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak için bize ulaşın!

English Turkish