Tütün Böceği ile Mücadele

Tütün Böceği ile mücadelede yapılması gereken işlemlerden bir tanesi olan ilaçlama işlemi konusunda pek çok uygulamalar yapılmaktadır. Unutmamak gerekir ki yapılan bilinçsiz uygulamalarla sonuç alınamadığı gibi böceğin direncini artırarak mücadele zorlaştırılmış olur. Bu yüzden konusunda uzman ekiplerle çalışmak her zaman faydalı olacaktır.

Mücadelede uygulanan ilaçlama yöntemleri

Fumigasyon Nedir, Nasıl Uygulanır?

Zararlı organizmaların tüm biyolojik dönemlerinde gaz halinde uygulanmak koşulu ile katı, sıvı veya gaz formundaki pestisitlerle yapılan müdahale işlemine Fümigasyon işlemi denir.

Çadır Altı Fümigasyon

Fümigasyonun avantajlarından bazıları, ürüne direk uygulanabilmesi, gaz halinde olduğundan her noktaya ulaşabilmesi, kısa sürede uygulanabilmesi, kalıntı ve koku oranlarının kabul edilebilir oranda olmasıdır. 

Çadır altı fümigasyon

Fabrikalara, depolara, silolara, kapalı alanlara, konteynerlere fümigasyon uygulama işlemi yapılabilmektedir.

Konteyner Fümigasyonu

Fümigasyon işleminin uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli konular; sıcaklık, doz ve süredir. Fümigasyon işleminin ideal sıcaklık derecesi 20 derecedir. Sıcaklık düştükçe böceğin solunum hızı yavaşladığı için fümigantın vücuda emilmesi de azalacaktır.

Sıcaklık arttıkça fümigasyonun etkisi de artacaktır. 10 derecenin altında yapılan Fümigasyon uygulamalarından sonuç alınamamaktadır.

Fumigasyon işleminde genel olarak Aliminyum Phosfit, Magnezyum Phosfit ve Metil Bromür fumigantları kullanılmaktadır.

Fogging Nedir, Nasıl Uygulanır?

Fogging Türkçede sisleme anlamına gelir, yani yüksek basınçla uygun çaptaki noozle ile en küçük zerrede (mikron) sıvının dışarıya gönderilmesidir.

Bu sistemle kapalı alanlarda yapılan ilaçlamanın etkisi çok fazladır. İlaç çok küçük parçalara ayrıldığı için ulaşamayacağı hiçbir yer yoktur. Ayrıca çok küçük parçalara ayrılan ilacın sarfiyatı da azalacağı için maliyette düşecek ve etkili bir uygulama yapılacaktır.

Lokal Uygulama

Fogging uygulamasında kullanılması gereken en uygun makine ULV makinasıdır. ULV (Ultra Low Volume) son derece ince püskürtme tekniği ile oluşturulan aerosol sisidir. Bu sayede solisyon olarak kullanılan ilaç 0-49 mikron arasında atıldığı için havada askıda kalma süresi uzayacak, etki süresi artarak uçan ve yürüyen zararlıları hızla yok edecektir.

Bu kadar küçük zerreciklere ayrılmış olan ilacı açık alanlarda hedefe ulaştırmaya çalışırken rüzgar faktörünü kesinlikle atlamamamız gerekiyor. Açık alanlarda ULV uygulaması yaparken rüzgarın durgun olduğu sabah ya da akşam saatlerinde ilaçlama yapmamız gerekiyor. Bu saatler aynı zamanda uçan canlıların havada yoğun olduğu saatlerdir.

Alan İlaçlama

Mücadele edilen zararlıya göre uygulama formülü değişken olduğu için önce zararlımızı tanıyor olmamız gerekiyor. Daha sonra zararlımıza göre bir mücadele planı yaparak uygulamayı ona göre belirlememiz gerekiyor.

Fogging uygulamasında alanın kapalı ya da açık olması, hedef canlılara ulaşabilme açısından çok önemlidir. Her ilacın formülasyonu farklı olduğu için atılacak ilacın miktarını çok iyi hesaplamamız gerekiyor, aksi takdirde fazla ilaç kullanarak maliyeti artırarak uygulamadan sonuç alamayacağımız gibi zararlıların bağışıklık sistemini de arttırmış oluruz ki buda ileriki zamanlarda mücadeleyi oldukça zorlaştıracaktır.

Büyük Alan İlaçlaması 

Dolayısıyla konusunda uzman, sadece hizmet odaklı değil, sonuç odaklı hizmet alabileceğiniz profesyonel ekip ve ekipmanlara sahip firmalarla çalışmanız lehinize olacaktır.

İnsektisit uygulamaları halk sağlığını ilgilendiren alanlarında yapıldığı için kullanılan ilaçların içindeki kimyasallar hem insan için hem de uygulama yapılan alanlardaki ürünler için ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu yüzden biz Efece Makine Kimya olarak zararlılarla mücadelede doğal ürünler kullanılmasını öneriyoruz.

Yüzey İlaçlama Nedir, Nasıl Uygulanır?

Hedef canlıların ilaçlanmış bölgelerde yüzeylere temas etmeleriyle ilacı alarak ölmelerini sağlayan sistemdir. Manuel pompalı ya da motorlu Sırt pülverizetörleri ile zararlının dolaştığı veya barınabileceği tahmin edilen bölgelere ilaç pülverize edilir.

Bu sistemde de zararlı ve kullanılacak ilaca göre formülasyon hesaplanarak bir doz belirlenir ve uygulanır. Aksi takdirde sonuç alınamayacağı gibi zararlının bağışıklık sistemi de güçlendirilmiş olur.